Internet není náš nepřítel, ale...

19. května 2013 v 23:01 | Jan Duha

Síť sítí, internet. Jeden z hlavních fenoménů dnešní doby.
Ačkoliv jeho služeb využíváme jen zhruba nějakých patnáct let, stal se již neoddělitelnou součástí
našich životů. Internet je svobodný prostor, který nikomu nepatří, a kde můžeme sdílet informace a data
se všemi, kdo jsou připojeni. Je to nástroj, který urychluje komunikaci stejně, jako dříve knihtisk, a díky kterému
se svět značně zmenšil a zrychlil. Má to samozřejmě i své stinné stránky. Někdo si řekne, ,,ale na internetu je přece spousta kriminality," a bude z něj mít strach. Ano, na internetu existuje kriminalita, existují stránky nejrůznějších pedofilů, nebezpečných živlů nebo fašistických organizací. To ale neznamená, že bychom kvůli tomu museli mít z internetu jako takového automaticky strach. Za prvé si musíme uvědomit, že každý vynález je dvousečná zbraň. U vynálezů a objevů platí, stejně jako u myšlenek, že mají jak své klady, tak i zápory. Musíme se ale dívat na to, co převažuje, zda plusy, čí mínusy.
Fakt, že někdo o mě napíše knihu plnou pomluv, nemůže být přece záminkou k tomu, abych chtěl zakázat knihovny.
Fakt, že někdo způsobí dopravní nehodu, rovněž neospravedlňuje zákaz aut.
I Einsteinovu rovnici E=mc2 lze použít jak k navádění družic, tak ke konstrukci atomové bomby.
Chci tím říct, že snaha ospravedlnit kontrolu a cenzuru internetu poukazem na fakt, že na něm existuje kriminalita, je lichý. Internet urychlil komunikaci, usnadnil ji, umožnil lidem dostat se k různým pohledům a názorům, které by jinak neznali - a to je fakt, který se nelíbí těm, kdo vlastní klasická masmédia, jako je televize. Najednou se objevilo svobodné, demokratické médium, svět, kde nevládnou peníze ani nějaké ismy, nýbrž tvořivost, svoboda a sdílení.
A to jsou hodnoty, které se nelíbí lidem, kteří chtějí udržet status quo.
Zároveň jsou to ale hodnoty, které jsou základem skutečné demokracie. Vemte jed na to, že svoboda, tvořivost a solidarita jsou hodnoty, které jsou důležitější než jakákoliv politická ideologie nebo společenský systém, a že pokud
před těmito hodnotami dáme přednost strachu, pak se jednoho krásného dne probudíme v nové totalitě.
Jenže ti, kdo jsou u koryta, to takhle nevidí. Vidí pouze zisk, a internet je médium, které naprosto změnilo význam toho slova. Informační zisk má každý, kdo je připojen. Proto tolik článků a reportáží o hackerech, útocích, odhalených sítích pedofilů, vyměňujících si perverzní obrázky na DVD. Tyto činy samozřejmě neomlouvám, za množstvím těchto reportáží je ale zřetelně vidět snaha zdiskreditovat internet jako médium, které je nebezpečné, a které může ,,ohrozit demokracii"
(rozuměj současný status quo). Přitom šance, že vás někdo okrade, zneužije vaše data nebo vám bude dělat neslušné návrhy, o které nestojíte, není na internetu o moc větší, než kdekoliv jinde. Otázku bezpečnosti řešit lze.
Jednak existují různá hesla. Jednak jste to vy, kdo rozhoduje, které své osobní údaje na internet dáte a které ne, případně jak je zabezpečíte, takže je celkem úsměvné vidět lidi, kteří si stěžují, že jim mizí data, když nemají antivirus, firewall, neuváženě ty data poskytli někomu, koho dostatečně neznají, případně mají heslo o čtyřech písmenech.
Především je, co se bezpečnosti týče, nutné dbát na takzvanou netiketu. ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Netiketa )
Je to soubor nepsaných pravidel, kterými byste se na internetu měli řídit. Bohužel, ne všichni se jimi řídí, a pak to podle toho taky vypadá. Především se internet hemží nejen hackery, ale i různými trolly, což jsou, pro nezasvěcence, lidé, kteří píší urážlivé komentáře za účelem zviditelnění. V anglofonních zemích se říká ,,don´t feed the troll" - proti trollům totiž nezabere žádný argument, neboť jim jde jen o to naštvat vás a vyvolat chaos. Existuje proti nim jediná zbraň - ignorace. Čím bych své zamyšlení uzavřel? Nebojme se internetu. Není to náš nepřítel. Je to svět jedniček a nul, který je jako řeka, plný života, rychlý a někdy zrádný. Je to řeka, která má mnoho proudů. Řiďme se netiketou, co se tváří podezřele, tomu se raději vyhněme, a strach mějme maximálně sami ze sebe.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama