Starý dobrý Zelňák...

25. října 2014 v 18:33 | Jan Duha


Většina Brňáků (a dost možná i Nebrňáků) už jistě stihla zaregistrovat, že už nějakou dobu probíhá zevrubná rekonstrukce Zelného trhu, po níž bude náš starý známý Zelňák úplně v novém kabátě a bude vypadat úplně jinak, než jak jsme ho po dlouhá léta znali. S rekonstrukcí se počítalo už pár roků nazpět. Jenže každý pes, jiná ves a různí lidi si onu
rekonstrukci pochopitelně představovali různě, každý podle svého.

Náš slovutný, intelektem a ostrovtipem oplývající primátor Onderka, který, byvše letošního roku lidem z postu sesazen, stále vystrkuje drápky k funkcím, vyjevil nejprve svůj bohulibý záměr vybudovat v podzemí pod Zelňákem garáže.

Jistě, není snad lepšího nápadu, než zruinovat historické podzemí, aby měli lidičky kde řezat zatáčky.
Však historie je, soudruzi, stejně v podstatě buržoazní pavěda, že. A těm mrtvolám to vadit nebude...

Ale teď vážně. Naštěstí na našem magistrátu sedí dostatek moudrých hlav na to, aby tento ztřeštěný nápad neprošel, Brno o tuto část své starobylé architektury nepřijde a já budu moci někdy v budoucnu svůj plán prozkoumat podzemí Zelňáku a zahrát si na amatérského archeologa, v pohodě uskutečnit.
Na starý dobrý Zelňák tak, jak jsem ho znal, vzpomínám už dnes s jistou dávkou nostalgie.
Vzpomínám na to šomtání po nerovných kočičích hlavách, na vánoční stánky rozestavěné kolem dokola, na punč s kamarády u Parnasu, a dokonce i na tu vlezlou špínu a starobu, která, ač mnohdy až vtíravě otravná, dávala tomu místu punc jakési starobylosti a dodnes nevyčpělé krásy věků.

Takto tedy vypadal ten starý, dobrý Zelňák, jak ho všichni známe...


Teď je to už nějakou dobu na Zelňáku samý plot, hromada kamení a jáma, starý Zelňák zmizel, stánky se přesunuly na Moravák, tak zřejmě tyhle Vánoce budeme punč pít a ušlý rok bilancovat tam a místo k Parnasu vzhlížet...
no, nejspíš k soše Neznámého vojína?

Naposledy jsem dnešní rekonstruovaný Zelňák (nebo spíš to, co z něj prozatím zbylo) navštívil zhruba před týdnem či dvěma, kdy jsem se skrz všelijaké lávky, zábrany a průchody prodral k divadlu Husa na provázku, kde ten den probíhala výstava moderního italského umění, kam jsem byl i s rodiči srdečně zván.

Každopádně někdy kolem ledna roku 2015 má starý dobrý Zelňák, i ta fůra jam a cedulí, co ho dnes obklopuje, nadobro zmizet. Aspoň ty cedule to hlásají... Zelňák dřívějška bude nadobro fuč a ten nový má vypadat nějak takto:


Tak nevím. Vypadá to trochu jako z nějakého sci-fi. Co nadělat, zkrátka už to nebude ten starý dobrý Zelňák se svými nerovnostmi, starobou, kde s horkým punčem v kelímku pochodujete po hrbolatých dlaždicích, nebo se protahujete mezi stánky a lidmi. Bude to jiný Zelňák. Aspoň, díkybohu, bez podzemního parkingu a jiných vychytávek.
Zároveň tak trochu uhlazený šanghajský byznys plácek s trochou té zeleně pro okrasu a trochou těch zbrusu nových stánků á la dvouplošník. Inu, nechme se překvapit, jak to ten náš ex-král Onderka pěkně vykoumal a jak s těmi zpropadenými ekoteroristy ještě zamete. Je to přece koště, jen co je pravda.
Ale flintu do žita bych zase úplně neházel. Tak špatně to přece jen nevypadá, opravdu se nechme překvapit, jak to bude vypadat v reálu, jak to na novém Zelňáku bude žít a jak tam bude chutnat punč...
A možná vyhrajeme nějakou evropskou soutěž o nejhezčí modernisticky pojatý francouzský park...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 děda Zdenál děda Zdenál | E-mail | 7. listopadu 2014 v 12:03 | Reagovat

Hlavně že se podařilo zlikvidovat množství parkovacích míst !!!  :-(
Ekoteror opět vítězí nad zdravým rozumem !

2 Jan Duha Jan Duha | 8. listopadu 2014 v 9:46 | Reagovat

Díky za konstruktivní kritiku, mít jen přikyvovače není dobré. No, mám dojem, že i ten nový model Zelňáku, jakkoliv čínský, parkovací místa obsahuje... A pokud se Vám to zdá málo, tak zkrátka popojedete kousek dál na Dominikánské náměstí. Na Zelňáku se má primárně nakupovat/relaxovat a ne parkovat. Podle mě spíš než ekoterorismus nad zdravým rozumem zvítězil zdravý rozum nad Onderkovým egem :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama