O ,,gay" výrazech

4. února 2015 v 11:48 | Jan Duha


Jak je řečeno v Mrazíkovi: ,,Jmenuji se Nasťa, a říkají mi různě. Tatínek mi říká Nastěnko, sestra mi říká Nasťo... a macecha mi říká, ty čarodějnice, ty zmije jedovatá!"

Nás gaye taky lidi označují různě. Rád bych se v tomto článku zaměřil na nejčastější české výrazy, kterými
nás označují, ať už jsou vnímány pozitivně, neutrálně nebo negativně.

1) Gay.

Jsou dva hlavní výklady, jak slovo ,,gay" vzniklo. První říká, že toto slovo původně znamenalo ,,veselý", nebo ,,pestrý",
a protože gayové chtěli ukázat, že jsou se svojí orientací v pohodě, začali se takto označovat.
Druhý výklad zní, že gayové chtěli ukázat, že jsou stejně v pohodě, jako většinová společnost, slovo ,,gay" je tedy zkratka
,,Good As You" (dobrý jako ty).
Co mi trochu vadí, je, že tohle slovo v současnosti v anglofonních zemích mezi určitými kruhy, řekněme, teenagerů, dostalo poněkud jiný význam. Slušně řečeno mě štve, když se podívám na nějaké video, které se někomu nelíbí, a pak místo konstatování ,,The video is bad", nebo ,,I don´t like this video" musím v komentářích číst ,,That´s gay..."
Jakoby být gay znamenalo mít špatný vkus. Já taky o videích, která se mi nelíbí, přece neříkám, že jsou strašně hetero :)

2) Homosexuál.

To slovo nepoužívám. Proč? Pro moje uši zní moc jako diagnóza. Ono ani není divu, když slova, jako ,,homosexuál", ,,heterosexuál", či ,,transsexuál" vymysleli doktoři. Ani nemluvě o tom, že tato slova podvědomě evokují, že ve vztazích jde pouze o sex. Proto se v současnosti hodně lidí přiklání k tomu, používat namísto těchto výrazů slova ,,homoerotický", ,,heteroerotický" atp., neboť slovo ,,erotika" má mnohem širší význam, zahrnuje v sobě nejen sex, ale i lásku, flirt a mohu-li to tak říct, i jistý umělecký přesah. Namaluje-li malíř erotický nebo erotizující obraz, je to něco trochu jiného, než když maluje porno.

3) Homouš.

To se mě dřív dotýkalo, ale dnes už to beru v podstatě jako neutrální výraz. Je to totiž zkratka, podobně, jako když
já nazvu heterosexuála ,,heterákem".

4) Homokláda

To mi přijde svým způsobem i sexy a mám podezření, že člověk, který to slovo vymyslel, byl sám gay :)

5) Teplej.

Tak se často sám označuju a vůbec to nevnímám vulgárně. Vzniklo to totiž z německého ,,Schwul", což je neutrální výraz pro gaye, a zároveň to v němčině původně rovněž znamenalo ,,teplý" ve významu protikladu ke studenému.
Netuším, proč se zrovna teplo dává do souvislosti s gayi. Jako člověk, kterého zajímá Asie a její kultura, mám na to svou teorii (či spíše hypotézu, neboť se jedná o neověřenou věc). V Číně existuje filozofie o dvou protikladných silách, působících ve vesmíru, Yin a Yang. Yang je princip mužský, jasný, teplý, zatímco Yin je ženský, tmavý, chladný.
Tedy ve vztahu dvou mužů jsou dva Yangy, tudíž je to teplý vztah.
Vím, dost praštěná myšlenka, zvlášť vzhledem k tomu, že taoismus měl tendenci stavět se k homosexualitě spíš negativně a vnímat ji jako porušení rovnováhy protikladů. Nemluvě o tom, že se tato teorie nedá aplikovat na lesby, kterým se taky říká ,,teplé holky", ačkoliv Yin je chladný.

6) Teplouš.

Je to vlastně jenom ,,zpodstatnění" přídavného jména ,,teplý", tudíž k němu mám stejný postoj. Ze své orientace opravdu občas cítím vyloženě fyzické teplo, takže možná na té teorii silného Yangu přecejen něco bude.

7) Buzerant.

Tohle slovo nemám rád. Sice znám dost gayů, co se tak sami označujou, ale mně když tak někdo řekne, tak mi nikdy není jasné, koho vlastně buzeruju. Řekl bych, že vcelku nikoho, teda pokud on nebuzeruje mě, ale v tom případě je to sebeobrana. Když už to slovo použiju, tak pouze ve významu ,,otravný, buzerující člověk". A upřímně, myslím si, že to není můj případ, jsem docela pohodář.

8) Buzna.

Kratší verze ,,buzeranta". Ačkoliv i takto dost gayů samo sebe označuje, já k nim nepatřím.
Má to stejný nádech buzerování, jako ,,buzerant", a navíc je to ještě v ženském rodě.
Jsem kluk a cítím se jako kluk, tudíž se mi příčí, aby o mně někdo mluvil v ženském rodě
(pokud to, samozřejmě, není legrace). Druhá věc, co se mi u slova ,,buzna", možná pod vlivem mainstreamové filmové produkce, vybaví, je typický ,,stereotypní gay" - klučík v růžovém tričku, poutající na sebe pozornost přehnanou afektovaností a zženštilým chováním. Nic proti nim, ale já takový nejsem.

9) Bukvice.

Díky, ale plod buku opravdu nejsem. Navíc někteří lidé mají jakousi zvláštní tragikomickou tendenci plést si bukvici s badyánem. Možná se tohle označení nějak záhadně vyvinulo ze rčení ,,Je to kluk jako buk"?

10) Hulibrk, Kuřbuřt,Kuřpéro

Ano, mám rád buřty, špekáčky i péra, tudíž je možné všechy tyto výrazy na mě použít.
Nelze je použít na gaye, který orálním radovánkám neholduje.
Výrazy ,,kuřbuřt" či ,,kuřpéro" jsou víc ,,explicitně gay", protože péro je hovorový výraz pro penis a buřt je zase kulinářským ekvivalentem penisu (podobně jako třeba banán, který má navíc i afrodiziakální účinky).
Ovšem slovo ,,hulibrk" ve mně evokuje spíš představu člověka, co kouří marihuanu...

Adekvátně k tomu lze na heteráky použít výraz ,,ku*dolízal", ovšem opět pouze na ty, kteří mají zkušenosti s touto konkrétní praktikou.

11) Řiťopich, Pr*elšuk

Tyto výrazy zatím na mne použít nelze. Stejně tak je nelze použít na gaye, kteří jsou, jak to říct slušně, v posteli radši
dole :)

A abych nezapomněl na ty amazonky...

12) Lesbička.

Grr. Toto slovo se ještě před cca. pěti, deseti lety hojně používalo v médiích. Upustilo se od toho.
Je to totiž něco podobného, jako by o mně někdo říkal, že jsem ,,gayíček" :D
Jsem vděčný, že se od slova ,,lesbička" upustilo, pokud vím, většina holek, co jsou na holky, se zkrátka označuje za lesby. Stejně tak jsem vděčný za to, že když se dnes v médiích mluví o gayích a lesbách, řekne se prostě ,,gayové a lesby", namísto toho doktorského výrazu ,,homosexuálové".

...a teď bych se rád šel s někým teplit, žel to zatím vypadá, že se půjdu pouze naobědvat.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tichá voda Tichá voda | Web | 6. března 2015 v 17:07 | Reagovat

Když se řekne buzerant, tak já si taky spíš představím homofoba nebo podobného zapšklého otravu, který buzeruje ostatní, u bukvice mě zase napadá: a proč už rovnou lesbám neříkáme jeřabiny, ty taky rostou na stromech? Logika jak řemen.

Z čím jsi mě ale dostal jsou lesbičky a gayíčci. XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama