Třiďte odpad!

8. března 2015 v 12:11 | Jan Duha


Třídíte odpad? Já už nějaký čas ano. Tedy, ne úplně, protože máme dole na dvoře kontejnery pouze na plasty a papír,
kontejnery na kov, sklo nebo bioodpad stále chybí, takže tyto věci musím házet do směsky.
(Když už něco házím do směsného odpadu, mám občas poťouchlé nápady nad to druhé ,,s" připsat háček, ale zatím mě to vždycky přešlo).

Mamka se na mě občas dívá trochu divně, že třídím úplně všechno, a že se klidně tahám s papírovými a plastovými obaly z chalupy do města, přestože tam máme koš.
Jenže já si nemůžu pomoct. Třídění odpadu považuju za jednu ze svých morálních povinností, a když už něco dělat, tak důsledně.
Třeba v Německu nebo Rakousku třídí mnohem víc lidí. Celkově mi přijde, že tam lidi smýšlí mnohem víc ekologicky, než u nás. Vezměme si příklad z Merkelové, která hned po havárii Fukušimy začínala přehodnocovat své názory na jadernou energii, zatímco my si tady v době, kdy elektřinu vyvážíme, budeme dostavovat Temelín, navíc ještě ruskou firmou.
Což považuju za plivnutí do tváře všem Ukrajincům... ale zpět ke třídění...

Myslím si, že v Česku, kde tolik lidí ekologicky nesmýšlí (přiznejme si to, v Rakousku jsou Zelení ve vládě, u nás se potácejí na hranici vstupu do Sněmovny), by bylo dobré lidi ke třídění motivovat finančně.
Přece jenom, průměrný Čech je dost na peníze. Proč nezlevnit poplatek za tříděný odpad?
V zemi, kde lidi dávají často přednost nízké ceně před kvalitou, taková motivace zafunguje.

Často slyším takový ten typicky libertariánský argument, že přece stát nemá nic zvýhodňovat, že to je proti svobodě a kdesi cosi, a že oni si chtějí sami rozhodnout, zda třídit, nebo ne.
Budiž...ale uvědomme si, že odpad netřídíme sami pro sebe, nebo pro Stranu Zelených. Třídíme ho pro celou planetu.
V liberalismu si člověk může dělat, co chce, ale pouze pokud tím neomezuje ostatní (svoboda jednoho končí na špičce nosu druhého). Je moje věc, jestli mám radši Přátele, nebo Big Bang Theory, jestli mi víc chutná kuře, nebo falafel, jestli mám radši tenis nebo fotbal... protože těmihle věcmi nikoho neomezuju.
Pokud se svobodně rozhodnu, že odpad třídit nebudu, fajn, ale čím víc lidí se takto rozhodne, tím větší je pravděpodobnost, že tady za dvacet, třicet, padesát let bude totálně nedýchatelno, voda stěží pitelná
se spoustou karcinogenních potvor uvnitř... To už pak moc svobodní nebudeme.

Proto myslím, že stejně, jako je fajn, že stát podporuje sport, protože čím víc zdravých lidí, tím lépe pro ekonomiku státu, nebo že si z daní platíme policii, abychom se nemuseli proti zlodějům ohánět pepřákem,
je stejně tak dobře, když stát podporuje třídění odpadu, protože je to zkrátka prospěšné.
Zdravý vzduch a prostředí, jakkoliv to může znít ,,agitačně", znamená pro člověka více svobody, ne méně.

Navíc taková sleva za tříděný odpad by asi stejně spadala do kompetence obce, kde se onen odpad zpracovává, nikoliv státu.

Spousta lidí namítá, že většina lidí by netřídila ani tak. Přesto si myslím, že je lepší dělat pro životní prostředí aspoň něco, než nedělat vůbec nic. I ta trocha lidí, kterou to ke třídění motivuje, bude zlepšení.
Slyšel jsem od jednoho kamaráda i námitku, že se to všechno stejně hází na jednu hromadu.
Pokud bych si všimnul nějakého konkrétního případu, kdy se tak děje, určitě bych o tom informoval nějakou ekologickou organizaci, i tak je ale podle mě fajn se o to aspoň snažit, už pro ten dobrý pocit :)
Stejně tak se snažím používat plátěnou tašku, kterou jsem vyhrál na jarmarku nevládek. Zaprvé je taková hezky zelená a je na ní citát od Exupéryho, zadruhé mě k tomu pohání i vědomí, že igelitky se dost trhají a navíc průměrná doba rozkladu polyvinylchloridu činí zhruba 500 let... Takže reuse, reduce, recycle, jak říkají naši milovaní Angličané...

A jak probíhá proces třídění? Nejdřív musíte vybrat správný kontejner. Do modrého patří papír, do žlutého plasty,
do zeleného zelené sklo, do bílého průhledné. Hnědý kontejner je na bioodpad, ale pozor, kontejner na kovy může být také hnědý. Obvykle ale mívá šedou barvu. Proto je dobré číst nápisy...
A pokud něco vytřídíte špatně? Například hodíte papírový obal do plastů? Nebojte, to už se mi taky stalo.
Je to samozřejmě chyba, ale stane se. Odpad se znovu roztřiďuje ještě v místě, kde se recykluje.
Takže akorát přiděláte práci lidem, kteří pracují u třídících linek, ale na 99% bude odpad i tak roztříděn správně.

A jak to funguje u nás na dvorku? Jak už jsem psal, máme tam zatím kontejnery pouze na plast a na papír.
Málo platné, Brno není Vídeň. Oba kontejnery jsem nějaký čas používal, ačkoliv oficiálně patří Vodafonu.
Neboť zájem planety považuju za nadřazený zájmu jedné společnosti. Vodafone je, samozřejmě, poněkud jiného názoru
- a tak oba kontejnery opatřil zámky, ne nepodobné těm, co se používají na kola.
Ani to mě ale neodradilo - víka se stále dají nadzvednout a odpad prostrčit dovnitř, pokud ho dostatečně smáčknete či natrháte.

Já vím, jsem hrozný rošťák, ale moje motivace je dobrá :)

A co říci na závěr? Inu, pokud nechcete, abychom tu za chvíli měli svět z plastů, tak třiďte odpad!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 8. března 2015 v 14:38 | Reagovat

Odpad třídím, ale občas se mi stane, že se prostě pohybuju někde, kde nejsou koše na papíry/pet lahve, takže je hodím do obyčejného.
Zato ráda chodím do lesa a občas zvednu něco ze země (samozřejmě si potom umyju ruce). Jednu dobu jsem dokonce chodila "na lov" s velkou igelitkou. Nezabralo moc času ji naplnit...

2 Jan Duha Jan Duha | Web | 8. března 2015 v 15:12 | Reagovat

Jj, všude to asi úplně nejde :) I když jsem slyšel, že podle zákona by měly být kontejnery na tříděný odpad cca. nejdál 100m od obydlených prostor, ale kdoví, jak se to v praxi dodržuje... Já sice s taškou na odpad nechodím, ale když už vidím třeba na ulici se někde jen tak válet sáček od chipsů, nebo tak něco, tak to obvykle taky zvedám a vyhazuju...

3 higurashi-tym-cikady higurashi-tym-cikady | E-mail | Web | 8. března 2015 v 16:43 | Reagovat

Jsem opravdu ráda, že existují lidé motivovaní k ochraně životního prostředí, i přes divné pohledy těch 96% méně inteligentních, co takto nečiní, a přes občasnou práci a čas, který to někdy obnáší. Je nás málo, to bohužel všichni víme, ale na nás jednou bude záviset budoucnost naší Země (říkám "jednou", ale závisí už dlouho). Chválím tvé dobré srdce, jen tak dál! ;)

4 userka userka | E-mail | Web | 8. března 2015 v 17:52 | Reagovat

V Česku třídí dvě třetiny lidí, takže nevím, proč tady panuje názor, jako kdyby netřídil skoro nikdo...
Taky by mě zajímalo, kde bydlíš, že nemáš v dosahu kontejnery na tříděný odpad a musíš využívat nějaký soukromý vodafouňácký...? Tomu se mi skoro ani nechce věřit, vždyť jsou kontejnery na každym rohu a dojít k nim i 200 metrů není zase taková zátěž.
Každopádně je fajn, že třídíš, i když házet sklo do směsnýho odpadu by mi teda utrhlo srdce. To bych si radši zašla klidně půl kiláku k nejbližšímu kontejneru (a neříkej mi, že je máš ještě dál?!).

5 Jan Duha Jan Duha | Web | 8. března 2015 v 18:05 | Reagovat

Dík za komenty :) Asi se pohybuju spíš mezi lidma, co netřídí, takže jsem z toho získal dojem, že většina netřídí... taky jsem četl článek, že se právě u nás vytřídí asi 20% odpadu, kdežto třeba v Holandsku asi 50%...

http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/cesi-v-trideni-odpadu-daleko-zaostavaji-za-zapadnimi-zememi--1162342

článek je to ale dva roky starej, takže se to mohlo časem zlepšit, přesný čísla ze současnosti neznám... To že využívám kontejnery, co jsou na dvoře, to přiznávám, že za to může určitá moje pohodlnost (nechtěl jsem napsat lenost) ;) Jinak pokud jde o to sklo, tak to většinou nevyhazuju, zvlášť skleněné láhve většinou umývám a využívám stále, s jiným sklem typu různých starých okenních tabulek atd. prakticky nepřicházím do styku, aspoň ne ve městě...

6 Lukáš Přibyl, DDV Lukáš Přibyl, DDV | Web | 9. března 2015 v 11:02 | Reagovat

jo když jsem před zhruba deseti lety byl v Irské republice, tam už byli dávno před Českem - a i dnes mají tamní lidé k tomu lepší přístup než zdejší

7 Tarka Tarka | 24. listopadu 2015 v 9:03 | Reagovat

Používáte v kuchyni taky třídiče odpadu neboli sortery? Velmi to usnadní práci s tříděním

http://www.levne-drezy.cz/pro-otocna-dvirka/

8 Debbie Debbie | 24. listopadu 2015 v 9:44 | Reagovat

Chystáte se na koupi granitového dřezu? Pak mrkněte nejprve na vzorník

http://www.stolarsky-eshop.cz/vzorniky-granitu/

9 Jan Duha Jan Duha | Web | 25. listopadu 2015 v 15:05 | Reagovat

7: Třídím klasicky ručně do dvou tašek, které pak vynesu do kontejnerů.

8: Tento blog je pokus o uměleckou tvorbu a ne nějaký billboard u dálnice, aby na něj mohl kdekdo tapetovat reklamy, které jsou navíc, ve Vašem případě, off topic.
Se vší úctou Jan Duha

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama