Červen 2016

Jdi a kup si mozek!

28. června 2016 v 16:02 | Jan Duha

Mozek. Náš věrný souputník každodenním životem. Orgán plný záhad. Orgán, prostřednictvím kterého si uvědomujeme v těle, rozhodujeme se, myslíme. Kdybychom jej rozložili na jednotlivé neurony, poskládali bychom z nich linku dlouhou ze Země na Měsíc. Někteří lidé jsou s ním na štíru, některým se přestěhoval do kalhot, a někteří by opravdu potřebovali jít si ho, třeba naložený v láku, někam koupit do krámu, a to nemusí být zrovna zombies.

O mozku panuje mnoho mýtů. Není pravda, že čím větší mozek, tím chytřejší člověk. Kupříkladu Einsteinův mozek byl poměrně malý. Není ani pravda, že bychom používali jen deset procent mozku. Pouze v různých chvílích zapojujeme různá centra či oblasti mozku, zatímco jiné odpočívají a nejsou tak aktivní. Pokud bychom využívali skutečně jen deset procent mozku, nemohli bychom ani přežít. Po pěti minutách bez kyslíku začne mozek odumírat a odumření byť jen jeho malé části může způsobit ochrnutí, změnu osobnosti či kóma.

Ale zpět k lidem, kteří by si mozek potřebovali koupit. Protože závažnými tématy se zabývám ve spoustě článků dřívějšího data, v tomto spíš nastíním pár maličkostí či kuriozit, u kterých mě vždy napadne, že je někdo s mozkem na štíru a chtělo by to doučování. Má-li člověk IQ větší, než právě spadlá švestka, měl by se jich vyvarovat. Například:

1) Použití capslocku nedodá vašim argumentům větší váhu, i když je vám ke cti, že máte uživatelské znalosti alespoň na takové úrovni, že jste capslock dokázali na klávesnici najít.

2) Vícenásobné stisknutí tlačítka příjezd výtahu neurychlí.

3) Ve dne není potřeba rožínat na chodbě světlo. Zánět spojivek nepatří mezi věci, které by si průměrný člověk přál mít.

4) Je fajn jít příkladem - například peskovat druhého za to, že nechal rožnutá světla - a přitom sám zásadně nevypínat monitor, který žere víc energie, než ona světla.

5) To, že jsem se opil a zároveň se mi něco podařilo, nebo jsem rád, že Kometa konečně za uherskej rok vyhrála zápas, neznamená, že o tom hned musí vědět celá ulice, nota bene když je jedenáct a člověk má na druhý den těžkou zkoušku, na kterou se navzdory tomu řevu horko těžko snaží učit.

6) V šalině opravdu nepotřebuju do detailu vědět, komu chcípla koza, nebo jak se vyvíjí vztah Franty Vopršálka s Máňou Novákovou. Pokud telefonujete, tak se buď aspoň trochu ztište, nebo si soukromé hovory nechte na jindy.
To je to takový problém?

7) Ve slově "líbíš se" se opravdu píše měkké i, jakkoliv při jeho psaní mohou být některé části těla tvrdé.
Chápu to, když je člověk cizinec nebo dyslektik, jinak ne. Rodná řeč je základem kultury každého národa.

8) Je nepsaným pravidlem, že z dopravního prostředku se nejprve vystupuje, a až pak se do něj nastupuje.
Lidé, kteří chtějí být všude první, to zjevně nechápou.

9) Pokud je v zákoně, že pes musí mít na veřejnosti koš nebo minimálně vodítko, pak to platí pro všechny, a ne pouze pro někoho. Jak se pak mám cítit třeba já, když mě kdysi pes málem pokousal, když to kolem mě neustále volně běhá.

10) Počet piv či panáků v kombinaci se zvýšeným hlasem nedodá vašim slovům o nic více přesvědčivosti, než použití capslocku.

Uff, asi dost široký výčet věcí, které mě na lidech vytáčí a věta ,,jdi a kup si mozek" mě u nich okamžitě napadne.
Jistě by se našly i další, ale zaprvé jsem nenapravitelný optimista, takže jde spíš o humor než o nějaké pěnění, navíc desítka je takové hezky kulaté číslo. Doufám, že teď nepůsobím jako typický bůčkoidní pivočech, který si pořád na něco stěžuje. Já vím, působím :D Ale doufám, že článek splnil svůj účel a aspoň trochu pobavil.

A hlavně lidi...mějte mozek a používejte ho :) Já se o to usilovně snažím, i když někdy to bez pořádného šálku kávy
opravdu nejde.

Proč Zeman není můj prezident?

18. června 2016 v 16:28 | Jan DuhaVčera, když jsem byl se svým klukem na kofole v jednom gay-friendly podniku, tak přes milión různých oklik přišla řeč na Zemana a jeho prezidentování.
Říkal mi, že má Zemana rád, protože je vtipný a navíc je furt lepší, když našemu státu dělá ostudu, než kdyby byl zkorumpovaný. No, nevím.

Už jsem to pak nechtěl dál rozebírat. Zaprvé je politika jedno z témat, kvůli kterému se lidi nejvíc hádají, a proč riskovat potenciální zánik vztahu s člověkem, co je v něčem ,,na druhé straně barikády", když máme společných dalších cca. 90% věcí.
Zadruhé, v psané formě si člověk myšlenky může přecejen více utřídit, než je vyšle ven.
Minimálně u mě a mých tradičních komunikačních peripetií to rozhodně platí.
I když z mých předchozích článků je asi jasný, že jako, řekněme, liberál s jistým ekologickým přesahem asi nebudu Zemana úplně zbožňovat, přece jenom bych to rád rozebral trošku podrobnějš.

Proč tedy Zeman není mým šálkem čaje? Tak podívejte se...

1) Hulvátství

Prezident je reprezentativní funkce, která sice nemá tolik pravomocí, jako třeba premiér, ale je nejvíc vidět v mezinárodním kontextu a podle něj si ostatní státy udělají do značné míry obrázek o naší republice. Takže když máme prezidenta, co je schopen říct "kunda" v rozhlase, tak není divu, že se na nás pak třeba v Británii koukají jako na národ sprosťáků.
Nechoďte na mě s argumenty, že každý občas použije sprosté slovo. Použije. Mě nevyjímaje.
Jenže ne každý reprezentuje svůj stát oficiálně, před okolním světem. Že pan Schwarzenberg občas taky řekne hovno, je slabý argument. Zaprvé vulgarita jednoho člověka neopravňuje k vulgaritě druhého, zadruhé ministr zahraničí, nota bene řadový poslanec, není v zahraničí zdaleka tak vidět, jako prezident. Nemluvě o tom, že Schwarzenberg to hovno použije jen výjimečně a většinou v situacích, kde to sedne. Zeman je jako slon v porcelánu, kam jde, tam trousí bonmoty a vtipy, které jsou ale občas tak přes čáru, že se někdy divím, že ještě žije.
Neberu mu, že sem tam vtipný je, ale pak má jít dělat komika a ne prezidenta.

2) Orientace na Východ

Opravdu je projevem vlastenectví poklonkovat člověku, který byl členem KGB a je prezidentem země, co nás 40 let okupovala, nebo se chtít od totalitního státu učit, jak stabilizovat společnost? Vím, vyrojí se argumenty "s Čínou se obchodovalo i za Havla!" Ano, obchodovalo. Ale zároveň si Havel zval na Hrad dalajlamu a upozorňoval i na věci, které v Číně rozhodně nejsou v pohodě. Proč Zeman nic takového neudělá? Proč gratuluje policii za rozehnání pokojné demonstrace na podporu Tibetu, kde demonstrující mlátila, a naproti tomu proti agresivním Číňanům nic neudělala? Neměla by policie v demokratickém státě umožnit lidem vyjádřit svůj názor i za stavu zvýšené bezpečnosti? To je těch jejich současných 40 000 členů málo, že má strach z pár desítek Číňanů? Nebo už se učíme stabilizovat společnost podle soudruhů z Východu? Asi jo.
Nechápejte mě špatně. Já mám na Číně spoustu věcí rád. Piju čaj, medituju, učím se čínsky, zajímá mě jejich kultura, historie… Možná bych tam v budoucnu chtěl i podnikat…
Ale prezident země, která patří k demokratickému táboru, má hájit naše hodnoty. Je divný, že spousta lidí chce po muslimech, aby se nám přizpůsobili, když tu jsou, což je samozřejmě v pořádku - a na druhou stranu jim ta samá "nepřizpůsobivost" nevadí u Číňanů.

3) Dělení společnosti

Zeman strašně špatně snáší nesouhlas. Každý, kdo s ním nesouhlasí, je pro něj pražská kavárna, lumpenkavárna nebo přinejmenším studentský intelektuál, který nemá co dělat.
Lidi si z toho beztak dělají srandu a jako kavárníci se označují sami.
Však proč ne, není kafe fajn? Ale Zeman je Zeman. I soudy několikrát potvrdily, že lže. Při kampani řekl, že bude dávat třetinu platu na umoření státního dluhu. Dává na něj šestinu.
Řekl, že nebude rozdělovat společnost, a přitom když s ním nesouhlasíte, nebere to jako podnět k diskuzi, ale jste pro něj kavárenský lump, elitář nebo blbý žurnalista.
Aby následně dodal, že nálepkování není názor.
Článek "Hitler je gentleman" se sice našel, ale šlo o podvrh, který nenapsal Peroutka, navíc na něm jeho jméno bylo napsáno ještě špatně - Ferdinad a ne Ferdinand.
Pane prezidente, ověřujte si informace… (takže jako bod 3.5 jsem vlastně mohl zařadit lhaní…).

4) Kouření, alkoholismus

Ano, slavná viróza u korunovačních klenotů, které málem poznaly prezidentův oběd zblízka.
Nejspíš nějaká z Vysočiny dovezená slivovicida. Vsadím se, že Schwarzenberg by se svou šlechtickou noblesou a etikou nic takového neudělal. Možná by usnul, ale to je společensky mnohem přijatelnější, než být pod parou.
Nebo slavný Zemanův výrok, že pokud už někomu bylo 27, rakovinu nechytne, tak milí studenti, klidně kuřte, rakovinu nechytnete. Chlastat a kouřit takhle přes čáru není samo o sobě v pohodě, dělat to jako prezident není v pohodě už vůbec, ale cpát do hlav studentů pavědecké bláboly o tom, že tyto zlozvyky vlastně zdraví vůbec neškodí, je už projevem cynismu nejhoršího kalibru. Ovšem Zeman si s nějakým zdravým životním stylem nebo prostředím nikdy hlavu nelámal - výrok, že vše zelené je třeba "vypálit, počůrat a posolit" mluví za vše.

5) Lidi v pozadí

Asi bych nesouhlasil ani s výrokem, že Zeman není zkorumpovaný. Pokud není, proč má za sebou lidi typu Šlouf nebo ruskou firmu Lukoil?

6) Členství v KSČ

Pokud byl někdo členem v této totalitní organizaci, tak ho to v mých očích automaticky vyřazuje z množiny slušných lidí, nota bene lidí, které bych volil za prezidenta.
V padesátých letech ještě mohl být někdo komunista z přesvědčení a třeba věřit, že věc typu beztřídní společnost může někde fungovat. Vstoupit do partaje po srpnu 68 už ale mohl snad jen čirý prospěchář. Všude, kde se komunismus dostal k moci, to skončilo nějakou formou diktatury a potlačováním nesouhlasných názorů. Jistě, že se tvrdost komunismu lišila dle mentality jednotlivých národů - komunismy v Rumunsku, Jugoslávii, Číně, Kambodži byly různé, ale v žádném z nich nebyla svoboda názoru, pohybu, podnikání a vyznání srovnatelná se západními demokraciemi. Komunismus fungoval snad jen v Pařížské komuně a v izraelských kibucech, a to jen díky tomu, že byly striktně oddělené od okolního světa, který je stejně nakonec semlel. Tudy prostě cesta nevede.

7) Way too childish…

Inu, Zeman je takový náš puberťák. Na Sobotku by vzal Kalacha (jak typická zbraň pro bolševiky), je tak strašně tolerantní vůči gayům, že nejmenuje člověka profesorem, čistě proto, že šel na Pride, ačkoliv práce, soukromý život a politické názory spolu souvisí asi jako jahody, konstrukce mostů a počasí v Himalájích, rektory na Hrad prostě nepozve, vždyť oni ho na školu taky nepozvali a co je mu po nějaké neutralitě univerzitní půdy.

Inu, taváryš prezident, paliťika kak pagóda. I po ochlažděňju fsigdá prichadit atapléňje.

8) Extremismus

V Lidicích se náš leader dušuje, že fašismu je nutno se postavit, ačkoliv mu předtím vůbec nedělalo problém řečnit na demonstracích člověka, co by chtěl mlít muslimy do masokostní moučky, (což je nabádání k trestnému činu genocidy), uprchlickou krizi dle něj řídí Muslimské bratrstvo, ačkoliv většina jeho členů je dnes v egyptských věznicích a nedělám si iluze, že by tamní podmínky byly natolik růžové, aby odtam mohl člověk cokoliv řídit.
A jak vůbec ví, že tomu arabskému princi, od kterého to žhavé info má, nejde jen o ropu a nenakecal mu kdoví co?
Na hranice by nejradši poslal i hasiče a myslivce, co takhle ještě vodáci a kominíci?
Nejdříve Strana práv Občanů, teď Konvička s Okamurou (kteří už se stejně rozpadli div ne na atomy). Takhle se nadstranickost neprojevuje.

Já vulgární nebudu, ale shrnuto a podtrženo, protože si myslím, že svět není černobílý, a že všechny problémy nevyřeší slivovice a kalašnikov, tak Zeman nebyl, není a ani nebude mým prezidentem.