Jsem na 99% Pirát.

16. ledna 2017 v 19:57 | Jan Duha
Výsledek obrázku pro piráti
Tak si tak sedím před PC, piju čaj, jím puding s ovesnými vločkami, kakaem a zaručeně velkými (protože domácími) kousky
ovoce, a sumíruju si v hlavě důvody, proč to v příštích parlamentkách na 99% hodím Pirátům.
Jasně, vím, další politický článek...slibuju, že ta témata budu trochu víc střídat, abyste nezívali.

Vždycky jsem tak nějak pendloval mezi Pirátama a Zelenýma, protože mi přijdou tak trochu jako dvě strany jedné mince.
Minimálně u nás. Obě jsou to liberální strany, z nichž jedna má přesah k ochraně přírody, druhá ke světu informačních technologií. Jinými slovy, Piráti říkají: ,,Vývoj technologií je hodně rychlý, musíme se přizpůsobit!", a Zelení říkají ,,Ano, vývoj technologií je hodně rychlý, ale ani na tu přírodu bychom neměli zapomínat".
V obojím je pravda. Jestliže je, při troše zjednodušení, typickým voličem socanů nebo Komančů dělník, modrých ptáků a Svobodných podnikatel, TOPky obecně mladý liberál, pak řekněme, že u Zelených takové to tvrdé jádro budou tvořit lidi z neziskovek nebo ekologové, u Pirátů ajťáci. Samozřejmě hodně zjednodušuju, ale mluvím o tvrdém jádru.

Pro klasickou pravici a levici je svět bojem bohatých s chudými (z pohledu pravičáků úspěšných s darmožrouty, z pohledu levičáků utlačovaných s vykořisťovateli), z pohledu Zelených je ,,bojem" přírody s civilizací,
a z pohledu Pirátů bych řekl, že je bojem jednotlivce o prostor k seberozvoji.
O prostor ke sdílení svých myšlenek, nápadů, podílení se na rozhodování o věcech, které se mne dotknou a dotknou se třeba i mých blízkých. Pokud je hlavním výchozím bodem pro komunistu třída, pro pravičáka firma, pro nacionalistu národ a pro Zelené příroda, pak pro liberála (například právě pro Piráta) je to jednotlivec. Oni i Svobodní se tváří, že pro ně je to jednotlivec, ale vzhledem k tomu, že libertariáni u nich tvoří menšinu a i sám Mach je, spíše než libertarián, spíše něco jako národní konzervativec, jsem k tomu v jejich případě skeptický.

Líbí se mi hláška, že ,,sdílení je aktem lásky". Připomíná mi to buddhistickou myšlenku, že sdílená radost se nijak nezmenší. Naopak se znásobí.

Před volbama 2013 jsem psal, že budu volit Zelený, a taky jsem to dodržel. Proč teď návrat k Pirátům?
Tehdy jsem o nich psal, že jsou monotematičtí, postupem času jsem si ale uvědomil, že, jak by řekli v anglofonních zemích, ,,That´s not the point". Samozřejmě, že u Pirátů jsou nejvíc vidět témata jako svoboda internetu, přímá demokracie nebo legalizace trávy, ale to neznamená, že jsou to jejich jediná témata. U Zelených jsou taky nejvíc vidět ochrana přírody či práva menšin nebo žen. Protože média a zjednodušování. Opět to ale nejsou jejich jediná témata.
Možná i proto se mi u Pirátů líbí to poukazování na mediální gramotnost, jejíž součástí by mělo být i čtení volebních programů, obecně pak kritické myšlení a ověřování si veškerých informací z více zdrojů.

Psal jsem též o Pirátech, že nemají zkušenosti. To platilo možná v roce 2013, ne tak v roce 2017.
V Mariánských lázních mají starostu, v krajích výrazně posílili.
Známe dokonce i stát, kde Piráti mají stabilně vysokou podporu, nějakou dobu i vládli a teď možná budou vládnout znovu. Nemám samozřemjě na mysli Somálsko, nýbrž Island.
Na Islandu se Pirátům podařilo prosadit novou ústavu, odvolatelnost politiků a odchod zkorumpovaných bankéřů z funkcí.
On si člověk řekne, proč by mě zajímal nějaký Island, má to ještě míň obyvatel, než Brno.
Není ale bez zajímavosti, že Island byl prvním evropským státem, kde už kolem roku 1000 fungoval parlament (takzvaný Althing) a díky skleníkům a horkým pramenům je i největším vývozcem banánů v Evropě a minimálně pokud si na nich chceme stále pochutnívat, jako partnera k diskuzi bychom ho brát měli (no co, chtěl jsem jen odlehčit atmosféru).

Když šli Piráti se Zelenýma letos v krajských volbách spolu, potěšilo mě to. Chtěl jsem tam koalici, jejíž společným akcentem bude liberalismus, a zároveň tam bude jak ten důraz na přírodu, tak na ty technologie, protože oboje by mělo být v rovnováze. Pokud by Piráti a Zelení neexistovali, volil bych TOPku a Žít Brno, protože se mi zamlouvá jak osoba pana Vituly coby úspěšného starosty Židlochovic, tak i spojení TOPkařského pragmatismu s určitým cimrmanovsky humorně laděným aktivismem Žíťáků. Někdy je potřeba ten, jindy zas onen přístup. Ale to už je trochu jiný příběh.

Piráti a Zelení totiž existují a do parlamentek půjdou samostatně. A v tom případě to tentokrát hodím Pirátům.
Proč? Pamatuju se, jak se ten můj politický názor vyvíjel. Piráty jsem volil v prvních volbách, protože se mi u nich líbila svobodomyslnost, kterou jsem u žádné jiné strany v takové míře neviděl, líbilo se mi, že dokázali uspořádat psytrance párty pod otevřeným nebem v Lužánkách. Byly tam dvě stage - psytrance a tekno, fajnoví lidi na pokec, celkem levné pivo (ne, neskočím každýmu na špek) a navíc tam byl se mnou i kamarád, který chtěl Piráty volit taky.

K Zeleným mě postupem času přemluvil jiný kamarád, který se u nich angažoval hodně, dobře se znal s bývalým předsedou Ondrou Liškou a mimo jiné je aktivistou za práva gayů. Kamarád mě tehdy přesvědčil argumentem, že Piráti jsou moc anarchističtí, moc se liší od jiných stran a tím pádem mají malý koaliční potenciál. A když by byli v opozici, moc by toho neprosadili. Že je tedy lepší volit Zelené.

Nějakou dobu jsem byl zarytý Zelený, chodil na akce proti uhlí, na podporu uprchlíků, čistit město od odpadků, pomáhat s volební kampaní...Ondřej Liška už pro mě taky není Ondřej Liška, ale prostě Ondra, kamarád a někdo, s kým jsem byl i na kafi (byť to bylo taky součástí kampaně) a od pohledu milej a férovej chlap.
Když někdo lže, mám na to celkem čuch, protože je mu to vidět na očích. U něj jsem to nepostřehl.

Nicméně i přesto, že spoustu Zelených znám osobně, na akcích jsme si užili spoustu srandy i užitečné práce a čím jsem víc přičichával k různým eko-aktivitám, tím mi byli sympatičtější, přikloním se nyní, jako to pověstné kyvadlo, na stranu Pirátů.

Neboť stejně, jako mne onehdá přesvědčil argument, že Piráti jsou příliš anarchističtí, jsou z mého dnešního pohledu Zelení až příliš socialističtí, což mě jako člověka, který se dívá na tradiční politické spektrum s podezřením, a když už, tak v něm hledá jakousi střední cestu, od nich značně odrazuje.
Matěj Stropnický je jistě zběhlý v komunální politice, kde odhalil různé skrčky paní Krnáčové typu schvalování pražského Územního Plánu doma v kuchyňce a pokoušel se ťuknout i do Bémových čachrů s Opencard.
Mladá krev mu dává zapálení pro to dokončit započatou věc, touhu po změně ztuhlých poměrů a je v politice určitě potřeba. Ovšem pokud už mluví o prekariátu, nějakých formách socialismu, kritice kapitalismu či čem, tak s takovým předsedou nesouhlasím, protože mi to až příliš připomíná slovník komunistů. Kdyby žezlo po Ondrovi a paní Drápalové převzal Petr Štěpánek, pokračovala by středová, pragmatická éra. V čele partaje by byl člověk, který už má nějaké zkušenosti, zasadil se o stavbu pražských cyklostezek, bojoval s komunismem seč se dalo v dřevních formách tehdejšího Brontosaura.

Takhle je tam člověk, který je mladý, hodně dokázal v komunále, je to mediálně známá osobnost, ale má příliš horkou hlavu na to, aby dokázal jednat o koalicích. Navíc jak se máme divit, že si konzervativní pravičáci myslí, že Zelení jsou nějací ekoteroristi nebo bolševici, když jejich předseda mluví o prekariátu nebo kritice kapitalismu.

Ano, i Ivan Bartoš je svým způsobem horká hlava, radikální...ale! Zaprvé není radikální tolik, jako Matěj.
Určitě je středovější. Pojmy, jako je prekariát, nebo kritika kapitalismu, které jsou v myslích většiny lidí spjaté s komunismem, nepoužívá. A navíc si myslím, že utkvěl v myslích většiny lidí jako určitý symbol Pirátů.
I díky těm médiím. Když se dnes v Česku řekne Piráti, většině lidí se jako první vybaví Ivan Bartoš a dredy. Málokomu se vybaví Černohorský nebo Horký. Stropnický však není vnímán jako symbol Zelených, tak je vnímán Ondra Liška.
Stropnický je vnímán většinou voličů jako horká hlava, potížista, mnohými i jako komunista (což je, uznávám, přecejen trochu přehnané), navíc je v hlavách hodně lidí automaticky spojen s Martinem Stropnickým, svým otcem, který není příliš oblíben. Další nevýhoda, kterou Bartoš nemá. Člověk si řekne ,,blbost", ale i takové věci můžou ve volbách zavážit.
(btw. proto fandím tomu, aby se předsedou Pirátů pro volby 2017 stal Bartoš a ne Peksa, ať má zkušenosti, jaké chce - je vnímán jako symbol Pirátů a zároveň není zatížen přízní s jinou, politicky nepopulární, osobou).

Dále mi vadí, že v současnosti Zelení kladou takový důraz na evropskou integraci. Ne proto, že bych byl proti evropské integraci, ale hlavně proto, že to pak jako protipohyb vyvolává v lidech pocit, že nemají život ve svých rukou, řídí ho nějaký ,,zlý Brusel", což pak vede k nacionalistickým náladám.
Pokud by se protestní hlasy těchto lidí odvedly od nacionalistů k Pirátům, kteří chtějí naopak trochu méně integrace, více decentralizace, odvolatelnost politiků, otevřenost a transparentnost, mohlo by se naštvání lidí trochu zmírnit a demokracie tak zůstat zachována. Hodně lidí je třeba buď totálně pro, nebo totálně proti kouření. Piráti říkají, ano, zákaz kouření v restauracích, ale nechme vodní dýmky v čajkách. Nebo je dost lidí buď totálně pro, nebo totálně proti uprchlíkům. Piráti říkají, nechcem kvóty, vybírejme si to sami, ale plošně to neodmítejme.

Jinými slovy, Piráti ani nejdou cestou ,,všechno zakážem", jako typický představitel ,,elit", ani cestou ,,budem apriori proti všemu, co udělá establishment", jako nacionalisti. Jdou si zkrátka cestou vlastní, svébytnou, založenou na co největší svobodě a zároveň odpovědnosti. A to se mi na nich líbí.

Mimo jiné proto - na 99% - hodím Pirátům záchranné lano při plavbě do parlamentu.
A proč jen na 99% a ne na 100? Inu, jak řekl Benjamin Franklin - ,,Na světě jsou jen dvě jistoty - daně a smrt."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lukas Lukas | Web | 5. února 2017 v 20:10 | Reagovat

zdravím... však se neboj milý Jane, už se blíží doba, kdy to všechno velice rychle změním.

2 Jan Duha Jan Duha | Web | 6. února 2017 v 12:59 | Reagovat

Já uvažuju, že k Pirátům někdy třeba i vstoupím. Ty bys mohl taky - spojení pirátství a magie by mohlo být docela cool ;) Skoro jako v nějakém LARPu.

3 Lukas Lukas | Web | 6. února 2017 v 17:21 | Reagovat

[2]: raději mi pověz něco bližšího k tvé osobnosti - všiml jsem si, že nemáš vyplněný "Profil u blogu" - předem děkuji

4 Jan Duha Jan Duha | Web | 7. února 2017 v 10:26 | Reagovat

A co bys konkrétně chtěl vědět? To, že nemám vyplněný profil, je kvůli anonymitě - aby mě někdo díky blogu nemohl jen tak vyhledat, zjistit si o mně osobní údaje a pak mě třeba stalkovat po netu nebo zjistit, kde bydlím apod...nicméně hodně o svém studiu/vztazích/zájmech i pohledech na svět odhaluju ve svých článcích...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama